Szép, de elég erős-e? - Mennyire időtálló a mesterséges gyémánt?

A gyémánt keménységéről, strapabíróságáról rengeteget lehet hallani. A világ egyik legkeményebb anyaga, amit nagyon nehéz széttörni, elpusztítani. Éppen ez az oka annak, hogy előszeretettel választják a tartós, végtelen szerelem bizonyítékául az eljegyzési gyűrű ékének. A gyémánt ugyanis, akár csak a szerelem, örökké tart. A gyémánt örök – De vajon igaz ez a mesterséges gyémánt és a laboratórium által előállított gyémánt esetében is?
Mary Frances Gerety a De Beers gyémántkitermelő és -kereskedő vállalat hirdetéseinek szövegén dolgozott 1948-ban. Az ő keze munkáját dicséri a Diamond is Forever szlogen, vagyis a Gyémánt örök, ami először ellenérzésekbe ütközött, főleg a férfiak nem értették ennek a szlogennek a jelentőségét és erejét, szerencsére azonban átjutott a kereszttűzön és olyannyira betalált, hogy a De Beers még a mai napig is ezzel teszi még kívánatosabbá az eladó gyémántékszereit.
Az utóbbi években itthon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a mesterséges gyémánt. Ez olyan valódi gyémánt, ami nem a természetben keletkezik, hanem laboratóriumokban állítják elő. Ezt a tényezőt leszámítva azonban ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint a bányászott gyémánt.
Sőt, az előnyös tulajdonságok tekintetében meg is előzi azt: a mesterséges gyémánt ugyanis sokkal környezetbarátabb, fenntartható módon kerül a piacra, az előállítás során nem zsákmányolják ki az embereket és a Földet sem. Nem mellesleg pedig az ára is jóval alacsonyabb, mint a bányászott gyémánté.
A laboratóriumban előállított, szintetikus gyémánt tehát szerkezetében és kinézetében megegyezik a bányászott gyémánttal. Vajon ugyanannyira tartós is? Ennek járunk utána a továbbiakban.
Van-e különbség a bányászott és a mesterséges gyémánt között a szilárdság, a tartósság tekintetében?
A gyémánt alapanyaga a szén, valójában ennek allotróp módosulása. Egyetlen szénatom burka négy elektronból áll, ezek segítségével alakul ki a gyémántra jellemző kifejezetten merev, tetraéderes kristály, ami roppant erős kötést is jelent. A drágakövek közül a gyémánt az egyetlen, ami mindössze egy anyagból áll, ez pedig nem más, mint a szén.
A Mohs-féle keménységi skála legtetején helyezkedik el ez a drágakő. Ez egy olyan minőségi skála, ami megmutatja, hogy mennyire karcálló anyaggal van dolgunk. Ezen a skálán az elérhető 10 pontból a gyémánt 10 pontot ért el.
A laborgyémánt, ahogy írtuk, a keletkezés folyamatában tér el a bányászott gyémánttól. Tehát, a mesterséges gyémánt is szén alapú és azonos fizikai és kémiai tulajdonságokkal rendelkezik, mint a földből kibányászott típus.
Nem nehéz belátni tehát, hogy az anyag szilárdságára ebben az esetben nincs hatással az, hogy a természetben vagy pedig a laboratóriumban keletkezett, hiszen ugyanaz a folyamat megy végbe és a végeredmény is ugyanaz lesz. Mindkét gyémánt típus természetes gyémánt, mivel rendelkezik a drágakőre jellemző tulajdonságokkal, szerkezettel.
Tökéletlenség a tökéletességben
A gyémántok tehát igen kemény anyagok, jól lehet azonban őket hasítani egy másik gyémánttal vagy ipari gyémánttal csiszolni. Ez a folyamat igen nagy körültekintést, komoly számításokat és tudást igényel, eredménye pedig a csiszolt gyémánt. A csiszolás során a gyémánt tökéletlenségeit távolítják el és kihozzák a drágakőből a maximum ragyogást és színt. A cél, hogy a lehető legkevesebb anyagot távolítsák el, hogy minél kevesebb legyen a veszteség.
Minden gyémánt egyedi és megismételhetetlen. Ehhez a csiszolás is hozzájárul, hiszen bár vannak csiszolási módok, minták, teljesen ugyanaz sosem lesz a végeredmény. A legszebb csiszolási formák a következők:
Kerek briliáns: ezzel az 57 fazettából álló csiszolási módszerrel lehet a lehető legtöbbet kihozni a gyémántból.
Négyszögletű princess: klasszikus eljegyzési gyűrű forma, ami remekül mutat a vékony, hosszú ujjakon.
Ovális: a visszafogott elegancia megtestesítője, maga a foglalatba zárt romantika.
Emerald: lépcsőzetesen fazettált, téglalap alakú forma, ami jobban láttatja a zárványokat. Ennek okán a magasabb tisztaságú gyémántok esetében jó választás.
Csepp: a csepp forma az öröm könnycseppjeit szimbolizálja.
Szív: nagy karátméret esetén alkalmazható, igen ritka csiszolási mód.
A mesterséges gyémántok tartósságának köszönhetően egy ilyen gyémánt ékszer kiváló befektetés. Méltó családi kincs válhat ezekből az ékszerekből, amiket aztán generációkon keresztül viselhetnek a családtagok, hirdetve ezzel az időtállóság, a gyökerek, a hagyományok fontosságát.